MASZ PYTANIA?

ZADZWOŃ 534 288 876

DARMOWA DOSTAWA JUŻ OD 400 ZŁOTYCH | NAJLEPSZY SKLEP Z ODZIEŻĄ CIĄŻOWĄ W POLSCE

Gdy niemowlę nie śpi. Biały szum na ratunek.

Gdy niemowlę nie śpi. Biały szum na ratunek.

Wróciliście do domu ze szpitala i Twój noworodek z dziecka, które mogło spać całą dobę, nagle ciągle płacze i ma problemy z zaśnięciem? 

Oto kilka sposobów, które przyjdą Ci z pomocą i zapewnią zdrowy, spokojny sen (również Twój!).

1. Rytuały. Noworodki czują się bezpiecznie, kiedy wiedzą czego się spodziewać, dlatego tak ważne jest, aby wypracować codzienną rutynę, która pozwoli maluszkowi przygotować się do błogiego snu.

2. Ogranicz bodźce typu melodyjki, pozytywki, światło. Jedyna “muzyka”, która może Ci pomóc to biały szum – o nim więcej za chwilę.

3. Owiń ciasno malucha (w przypadku noworodków) – pomaga im się to uspokoić i wyciszyć. Możesz do tego użyć np. większej pieluchy flanelowej lub specjalnego otulacza.

4. Zrób mu gniazdko – noworodki nie lubią dużych przestrzeni – dotąd żyły w dość ciasnym środowisku. Ułóż wokół dziecka kocyk zwinięty w rulon w rodzaju gniazda, oponki itp. Dziecko leży w środku, kocyki wokół niego.

5. Spraw, by było mu choć trochę miękko – czyli podłóż dodatkowy kocyk na dno łóżeczka.

6. Podrzuć swój zapach – np. pieluchę, którą nosiłaś przy piersi. Możesz też wycisnąć na nią trochę swojego mleka. Połóż ją przy główce niemowlęcia – uspokoi się, bo będzie czuć, że jest blisko Ciebie.


Biały szum – czym jest i dlaczego pomaga?

Biały szum to jednostajny dźwięk, podobny do tego, jaki towarzyszył dziecku jeszcze w łonie matki. Taki dźwięk wytwarzają np. suszarka, odkurzacz, lecąca woda lub jadący samochód.  Często dziwimy się, jakim cudem niemowlęta są w stanie tak szybko usnąć przy takim hałasie. Oczywiście wszystko ma początek w łożysku matki.
Już na poziomie prenatalnym, w brzuchu mamy, dziecko styka się codziennie z różnymi dźwiękami. Towarzyszą mu, odkąd tylko zaczyna słyszeć, dlatego jest przyzwyczajone do całodobowego funkcjonowania przy nich. Codzienny hałas jest czymś co dziecko zna i lubi, a to cisza jest dla niego zadziwiająca. Często bywa tak, że noworodki nie chcą spać w całkowitej ciszy, ponieważ jest to dla nich niepokojące.

Poród jest dla takiego małego człowieka niewątpliwym szokiem. Dlatego często powtarza się, aby po narodzinach zapewniać dziecku warunki, jakie panowały w łożysku. Otulamy je ciasno, przytulamy, żeby odczuwało naszą bliskość. Okazuje się, że zapewnienie dziecku dźwięków, które mu towarzyszyły w brzuchu mamy, również działa na nie relaksująco i pozwala na spokojny, regenerujący sen.

Rodzice, którzy używają białego szumu do usypiania zgodnie twierdzą, że dzięki temu udało im się wyeliminować płacz podczas zasypiania, skrócić czas usypiania, a także znacząco ograniczyć noszenie na rękach.

Jakie rzeczy emitują biały szum?

Możesz skorzystać ze sprzętów domowych dostępnych w domu (suszarka, odkurzacz, jazda samochodem), jednak na dłuższą metę może to nas słono kosztować.
Jakie są zatem alternatywne sposoby dostarczenia białego szumu?

- Nagranie z Youtuba (link)
- Radio ustawione między kanałami
- Aplikacje na smartphony – np. White Noise Baby (niestety istnieje ryzyko, że telefon zadzwoni w najmniej odpowiednim momencie)
- Zabawki emitujące “biały szum”: Misie Szumisie, Whisbear/Whisbird, Ośmiornica z odgłosami prenatalnymi.

Czy biały szum uzależnia?

Nie ma obaw, że nasze dziecko uzależni się od białego szumu. Jest to po prostu dobry sposób na oswojenie noworodka z nowym otoczeniem po porodzie. Po pewnym czasie, gdy maleństwo już przyzwyczai się do dźwięków otaczającego je świata szumiąca zabawka staniem się po prostu miłą przytulanką do spania.

O czym warto pamiętać, używając białego szumu?

Kilka zasad, którymi warto się kierować przy używaniu białego szumu, żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo:
1. Dźwięk powinien być ustawiony na maksymalnie 50 dB.
2. Biały szum stosuj wyłącznie w celu usypiania dziecka, nie jest zalecane używanie go w aktywnej fazie.
3. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz skonsultować stosowanie białego szumu z lekarzem.
4. Jeżeli nie korzystasz ze specjalnej zabawki, nie stawiaj urządzenia, generującego szum bezpośrednio przy łóżeczku.


Inne metody usypiania dziecka

Gdy wymienione sposoby nie pomagają istnieje kilka szkół nauki samodzielnego usypiania: metoda Tracy Hogg, Ferbera, Searsa - każda z nich ma swoje plusy i minusy i tylko od Ciebie zależy, którą ścieżką podążysz. Można też wezwać wykwalifikowane osoby/położne, które specjalizują się w pomocy rodzicom, których dzieci nie śpią.


Pamiętaj jednak, że przede wszystkim potrzebny jest spokój. Twój spokój.

Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl