MASZ PYTANIA?

ZADZWOŃ 534 288 876

DARMOWA DOSTAWA JUŻ OD 400 ZŁOTYCH | NAJLEPSZY SKLEP Z ODZIEŻĄ CIĄŻOWĄ W POLSCE

Poród naturalny – top 10 rad co zrobić, by ciąża Cię do niego przygotowała

Poród naturalny – top 10 rad co zrobić, by ciąża Cię do niego przygotowała

Przez cały okres ciąży zastanawiałaś się jak będzie wyglądał poród? Czy dasz radę? Poród jest szczególnym momentem w życiu każdej przyszłej mamy, warto się do niego przygotować.

Przeczytaj kilka rad jak to zrobić i co zrobić by jak najłagodniej przejść przez poród naturalny.

 

1. Po pierwsze i najważniejsze: uwierz w siebie, dasz radę urodzić!

Szybko mija te 9 miesięcy, prawda? Podczas porodu staraj się nie myśleć o bólu, raczej staraj się rozluźnić i uspokoić wewnętrznie. Pamiętaj, jesteś coraz bliżej celu – niedługo będziesz mogła przytulić swoje maleństwo!  Wiele mam mimo bólu wspomina ten moment jako najwspanialszy na świecie.

2. Opowieści koleżanek, mam czy babć o porodach?

Masz wrażenie że wszyscy chcą się z Tobą podzielić swoją historią o porodzie? Nie słuchaj tych opowieści które Cię niepokoją! Pamiętaj każdy poród jest inny, a Ty nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Nie ma co się niepotrzebnie stresować. Szukaj DOBREJ energii i wzmacniających historii.

3. Wybierz szpital w którym chcesz rodzić.

Masz możliwość wyboru dowolnego szpitala, nie obowiązuje Cię rejonizacja. Zrób na kartce listę kryteriów, które wybrany szpital powinien posiadać, np. możliwość korzystania z wanny podczas porodu, formy znieczulenia itp.  Warto wybrać się do szpitala, by zobaczyć jakie panują tam warunki, czy sale są komfortowe a personel przyjazny. Często szpitale dysponują listą rzeczy jakie należy wziąć ze sobą do porodu i potem dla maluszka - nie ma co pakować rzeczy które nam niepotrzebnie zajmą miejsce w torbie.

4. Napisz plan porodu.

Zachęcam do jego napisania  (różne jego wersje są dostępne w Internecie) i dołączenia go do dokumentów w momencie przyjęcia do szpitala. No tak, ale obawiasz się, że może on nie być brany pod uwagę? Nawet jeśli tak się zdarzy, będziesz miała większą wiedzę na temat porodu i będziesz bardziej świadoma wszystkich interwencji jakie mogą się podczas niego wydarzyć. A to na pewno da Ci większe poczucie komfortu. Plan ten warto omówić z położną lub lekarzem prowadzącym oraz z osobą która będzie towarzyszyła Ci podczas porodu.

5. Zadbaj o kondycję fizyczną

Podczas ciąży (jeśli oczywiście przebiega prawidłowo) śmiało możesz pływać, gimnastykować się czy po prostu spacerować. Pamiętaj, ruch poprawia sprawność fizyczną, doda Ci sił by lepiej się przygotować do porodu. W tym szczególnym dla Ciebie okresie warto skorzystać np. z zajęć gimnastyki czy jogi dla przyszłych mam.

6. Czy wiesz co to mięśnie Kegla i masaż krocza?

Brzmi obco? Zastanawiasz się czy warto spróbować? Może już ćwiczysz mięśnie Kegla? Jeśli tak to super, jeśli nie to warto zgłębić wiedzę na ten temat. Możesz zapytać położną lub lekarza, oni znają przebieg Twojej ciąży i doradzą lub pokażą ćwiczenia jakie możesz wykonywać.

7. Czujesz pierwsze skurcze? Spokojnie, nie śpiesz się na porodówkę.

Pamiętaj poród ma 3 fazy, pierwsza może potrwać od około godziny do nawet kilku więc warto ten czas wykorzystać na spakowanie ostatnich rzeczy do torby którą weźmiesz do szpitala. Jest to też czas na wzięcie kąpieli, zjedzenie czegoś dobrego (niestety na porodówce raczej nie będziesz miała takiej możliwości). I najważniejsze odpocznij - i nie mam tu na myśli leżenia - generalnie zrób to co Ci sprawia przyjemność, np. obejrzyj jeden odcinek "Przyjaciół" i wypij ulubioną herbatę.

8. Zadbaj o towarzystwo bliskiej osoby.

Warto rozważyć obecność takiej bliskiej osoby – może to być mąż, partner, mama, siostra – ktoś, kto da Ci MOC i dobrą energię. Wesprze Cię psychicznie, porozmawia, czy pośmieje się z Tobą.  Fajnie jak by była to osoba która np. pomasuje Ci plecy, pomoże korzystać z piłki, zrobi okłady ale też po prostu poda wodę czy przykryje kocem.

9. Podczas porodu zmieniaj pozycję

Pamiętaj, że pozycja stojąca lub siedząca ma bardzo duże znaczenie w postępie porodu - przyśpiesza rozwieranie się szyjki macicy oraz uławia oddychanie. Staraj się jak najwięcej chodzić, podskakiwać na piłce, kucać przy drabinach czy łóżku.

10. Przede wszystkim ODDYCHAJ!

Warto poćwiczyć oddychanie, najlepiej z osobą, która będzie towarzyszyć Ci przy porodzie. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z porad szkoły rodzenia. Jeśli nie, spokojnie - położna podczas porodu poinstruuje Cię jak oddychać. Generalnie jeśli chodzi o oddechy to powinny być one głębokie i miarowe. Wdychaj powietrze przez nos, wypuszczaj ustami. Najlepiej oddychaj przeponą. Jeśli masz wątpliwości czy robisz to dobrze, w Internecie znajdziesz wiele filmików instruktażowych.  

11. Po ostatnie, pierwsze i najważniejsze: uwierz w siebie, dasz radę urodzić ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl